Otevřená diskuze o fotoknihách

24. srpna 2013 v 19:47
Na klubový e-mail nám přišla nabídka od fotoknih "Bontia" k otevřené diskuzi o jejich produktech. Napadlo nás, že by to mohla být zajímavá změna od soutěží a témat, a tak jsme se k projektu přidali. Pokládám vám sem dvě otázky a je jen na vás, jak na ně prostřednictvím komentářů odpovíte a budete o nich diskutovat. Také v článku budete moct najít názory nás, adminů, a já jen doufám, že se projekt uchytí.

Bontia se ptá: "Mají fotoknihy budoucnost? Jak by mohly vypadat za desítky let?An: Já si myslím, že nějakou tu budoucnost před sebou fotoknihy přeci jen mají. I když v dnešní době převládá technika a všechno je online, kouzlo fotoknih tu stále je. Přeci jen je hezčí se za pár let podívat na fotky ve fotoknize, než někde na internetu. A to ani nemluvím o tom, že na internetu už dávno nemusí být, cédéčka se mohou poškrábat a flashky ztratit.
Nedovedu si představit fotoknihy jinak, než jak jsou teď. Možná, že budou mít o pár vychytávek více, jako jsou 3D fotografie a tak, ale jinak by se podle mě měnit nemusely.

Metztli: Budoucnost pro fotoknihy vidím v barvách růžových (ač obvykle růžovou za barvu nepovažuju). Když se totiž koukneme na historii fotagrafie, zjistíme, že jakmile to bylo možné, lidé si nechávali svá dílka vyvolat a pak je ve vší obřadnosti vlepili či jinak upevnili do "alba". Možná takového dědečka fotoknih. Pro mě osobně mají mnohem větší kouzlo fotografie z alba, kde můžu obracet stránky, opatrně se dotýkat vzpomínek a dokonce i cíti vůni papíru. Kdežto fotografie na cd nebo flashce... tak jistě, je to velmi praktické. A rychlé. A kdovíco ještě. Ale nesáhnete si na ně. A stačí skvrny a erupce na Slunci a je po vzpomínkách. Takže, budoucnost fotoknih tu je. Navíc taková fotokniha může být i zajímavým dárkem pro blízké.
Jak by měly později vypadat? Možná by se nemusely modernizovat, ale spíše přiblížit trend těch půbodních fotoalb, kde se každičký obrázek přichytil kouskem pásky. Stránky od sebe odděloval ten tenoučký šustivý papír. Protože za spoustu let už děti nebudou tušit, co to takové album bylo. A možná by bylo hezké, kdyby právě fotoknihy přijaly jejich podobu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 AnYa AnYa | Web | 26. srpna 2013 v 19:18 | Reagovat

Myslím, že fotoknihy vážně budoucnost mají. Mám na to nějaký podobný názor jako adminky. Některé své fotky bych si vážně ráda nechala vyvolat, jen kdybych se někdy dostala k tomu tu kopu všech možných fotografií vyfocených během posledních 4 let probrat a najít ty, které za to stojí :D

2 Gura-chan Gura-chan | E-mail | Web | 27. srpna 2013 v 11:29 | Reagovat

Vím, že když začala revoluce digitálních foťáků, všichni z toho byli celí pryč, začaly se dělat prezentace buď na počítačích nebo na CD/DVD a snad jedině moje mamka byla razantně proti. Chtěla si na fotky šáhnout, ukázat je v práci, kamarádkám - a to nemohla, snad jedině pomocí dvd přehrávače nebo počítače. V té době snad ještě ani notebooky nebyly, takže to bylo nereálné. Fotoknihu nemám doma ani jednu. Všechny fotky se pravidelně ukládají na DVD a my se jen děsíme toho, kdy se na nich něco pokazí a vzpomínky budou v trapu. Návrat k albům pomocí fotoknih je fajn, ale je to poměrně drahé, kdybyste zpětně chtěli "vyvolat" všechny fotky. Budoucnost to určitě má, ale někteří jsou na tom stejně jako my a vidí to jako ne tak docela zbytečný, ale pořád luxus.

3 Torishia Torishia | Web | 29. srpna 2013 v 0:50 | Reagovat

Budúcnosť fotoalbumov... hmm.. úprimne sa priznám, že pre mňa.. niekoho kto sa na fotky nepozerá a trištvrťku z nich práve "vinou" skladovania ich v pc a na externých hardiskoch nemajú absolútne žiadnu cenu. Vlastne.. pre mňa má cenu málo fotiek, ale o tom potom.
Proste.. chcem tým povedať, že iste je pohodlnejšie mať všetky fotografie v počítači, pekne uložené a potom, len proste zájsť do daného priečinka a prosto mať! Lenže keď sa ocitnete, dajme tomu v situácii kedy sa musíte odsťahovať, beriete všetko čo vidíte a úprimne, komu napadne niečo v zmysle "ježíši, v počítači sú fotky!" alebo vziať CD, externý hardisk... Ale ak uvidíte fotoalbum (a máte kapacitu na to aby ste ho vzali), myslím, že ho vezmete.
Alebo aj keď si tie fotky máte len pozrieť. Povedzte mi, kto z vás len tak otvorí zložku s fotkami v počítači aby si ich prezrel? Ak to nepotrebujete niekomu ukázať, nikdy viac to neotvoríte.
Ale ak máte fotky vo fotoalbume.. ide o to, ošahať si to, ako bolo už vyššie zmienené. Ak ich nemôžete ošahať, necítite vôňu tých fotografií.. osobne si myslím, že to stráca čaro. Pri fotkách v počítači sa proste nedokážem tak vžiť do tej spomienky čo sa s tým zachyteným okamihom viaže, ale keď si ju môžem chytiť. To je iná.
Pravda, na druhej strane skladovať fotografie vo fotoalbumoch je... objemná záležitosť. Všetci vieme, že kým cvakneme tú správnu fotku, cvakáme tú istú vec aspoň desaťkrát. Lenže.. čo ak na každej fotke, aj tej nedokonalej je zachytená nejaká momentka?
Na jednej strane... nie som zástanca fotokníh, hoci sú oveľa praktickejšie, na druhej strane... ak nemáte miesto sú lepšie ako normálne fotoalbumy.
Čo by som chcela povedať na záver, tohto.. možno pre niekoho nezmyselného výkecu o fotkách (ako by som tomu povedala ja) je, že fotoalbumy podľa mňa nie je istá. Prečo si to myslím? Pozrime sa okolo seba, ľudia fotia do mobilov, všetko hádžu na sociálne siete ako diví (niekedy sa človek až čuduje, čo vaši priatelia dokážu na facebook hodiť a ... nechápete). Fotoalbum? Prdlajz, ten už pre väčšinu zanikol. Dokonca miestami sa obávam, že o pár rôčkov, keď povieme pred mladšími generáciami "fotoalbum" vypúlia na nás očká a budú sa pýtať čo to vlastne je. Smutné... ale podľa mňa nie veľmi nereálne. O pár rôčkov.

4 Sisi / Siska Sisi / Siska | Web | 8. září 2013 v 21:17 | Reagovat

Fotoknihu nemám, ale vím, že jsou kolem mě lidé, kteří si ji vytvářejí. Mají v tom určitý řád a o svátcích nebo rodinných příležitostech si jí prohlížejí. Myslím, že to má co do sebe, ale člověk se o to musí starat a vědět, co si od toho slibuje. Táta má přes tísíe fotek v počítači a těch několik nejhezčích si upraví a přidá do fotoalba... je to celkem logické a hlavně se na to pak moc pěkně dívá... asi je na každém, co na tom vidí... jestli je velký rozdíl dívat se na fotky na PC nebo v albu... =D

5 Borůvka Borůvka | Web | 5. října 2013 v 23:01 | Reagovat

Jelikož se všechno tak nějak digitalizuje, minimalizuje a stává skladnějším, myslím, že spíš než hmatatelné fotoknihy se stanou populární fotoalba na facebooku, rajčeti a podobných serverech.

6 Morell Morell | Web | 13. listopadu 2013 v 15:09 | Reagovat

[5]: Já ti nevím, podle mě se spíše stane, že papírové formy získají vyšší hodnotu než elektronické, tak to je alespoň u mě, co chci mít opravdu tak, aby mi to vydrželo, tak to mám na papíře, protože PC a všechno okolo se může porouchat, i když knihy také podléhají zkáze, nejde to tak rychle jako s dnešním hardware, který se rozsype hned po záruce v některých přípaceh.

7 pet pet | Web | 1. dubna 2014 v 16:28 | Reagovat

Určitě budou rodinným klenotem a budoucnost rozhodně mají.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama