Rozhovor s autorem projektu "I ty můžeš mít svojí knihu"

26. března 2014 v 19:50 |  Doporučujeme

1) Řekněte nám něco o svém projektu.
Projekt "I ty můžeš mít svoji knihu" je zaměřen na pomoc všem, kdo tzv. "píší" a chtěli by své dílo publikovat v tištěné knižní podobě. A nemusí to být právě lidé s literárními ambicemi. Mnoho skvělých děl vzniká jen tak pro radost tam, kde by to nikdo ani nečekal. Na druhé straně tento krok může být první k tomu, jak se spisovatelem stát. Pokud si chcete vydat knihu jen tak pro radost nebo splnit celoživotní sen, jsem zde pro vás.

2) Vydáte knihu opravdu každému?
Přestože si vyhrazuji právo pomoc s vydáním odmítnout, ještě jsem se nesetkal s textem, u kterého by mě to napadlo. Není to o tom, jak autor píše. Mnoho lidí tvoří jen pro radost a do knih dávají otisk své duše, který nemusí být zrovna standardní. Přesto je to jejich dílo a zaslouží si být vydáno. Snad bych odmítnul knihy, které by byly v rozporu s mým lidským cítěním, ale jak jsem již řekl, je to málo pravděpodobné.

3) Kolik stojí vydání knihy?
Autor platí pouze cenu za tisk deseti výtisků (pokud nechce více) plus symbolickou cenu za návrh obálky a zpracování textů do knižní podoby.
Například kniha formátu A5 o sto dvaceti stranách, s měkkou laminovanou obálkou v černobílém tisku představuje v deseti výtiscích vstupní investici okolo dvou a půl tisíce korun. Pokud si bude přát vydání knihy oficiálně s ISBN, pak platí ještě cenu za pět povinných výtisků (zhruba čtyři sta padesát korun), které se posílají do stanovených knihoven. Za tuto investici však získá i možnost prodeje, kterou mu na vlastní náklady a riziko zajistíme na knižním serveru vydavatele. Z tohoto prodeje pak dostává pravidelně honorář ve výši pětadvaceti procent prodejní ceny. Samozřejmě si může také přiobjednat jakékoli množství výtisků pro svoji potřebu, to již pouze za jejich výrobní cenu (v uvedeném případě osmdesát sedm korun za kus), případně knihu prodávat sám nebo prostřednictvím knižních prodejců.4) Je možné vás najít i jinde než na internetu?
Pokud myslíte oficiální provozovnu, tak tu nemám. Máte-li na mysli město - jsem z Veselí nad Lužnicí. Chce-li se se mnou autor setkat osobně, pozval bych ho na schůzku Jihočeského klubu Obce spisovatelů, do Českých Budějovic. Je to společenství autorů a vůbec lidí kolem literatury, které mi moc pomáhá.

5) Jak vydání knihy probíhá?
Když mě kontaktuje autor, začínáme většinou několika informacemi o jeho představách. Kolik stran, jaký formát, barevnost, ilustrace, druh papíru či obálky by chtěl mít. Na základě těchto údajů spočítám cenu za deset knih. Je-li tato pro autora přijatelná, začnu s tvorbou knihy a obálky. Vše s autorem průběžně konzultujeme a ladíme do výsledné podoby. Nakonec je sepsána písemná smlouva, složena záloha na tisk a kniha jde k nakladateli. V běžném případě vše stihneme do jednoho měsíce.

6) Míváte nějakou zpětnou vazbu?
Ohlasy autorů knih, které jsem pomohl vydat, byly ve všech případech kladné. Věřím, že až napíší další knihy, znovu se ozvou. Konec konců, právě dnes mi volal Jirka Břešťák, že by rád vydal svoji čtvrtouJ.

7) Můžeme vaše vydané knihy někde najít?
Všechny, včetně odkazů na prodejce (u těch s ISBN), naleznete na mém webu:

8) Jak jste se dostal k vydávání knih?
Knihy nevydávám, nejsem vydavatel. Já jen pomáhám začínajícím autorům s vydáním, které by pro ně bylo nad jejich síly.
Projekt vznikl, jako výstup vlastních zkušeností začínajícího autora. Před několika lety jsem začal psát verše pro přátele. Asi po roce mě čtenáři, kterých bylo v té době několik stovek, začali přemlouvat, abych své verše vydal. Zkoušel jsem tedy nakladatelství a tiskárny, ale vše bylo nad hranicí mých finančních možností. Navíc má kniha básniček byla určena pro úzký okruh přátel, proto oficiální vydání bylo prakticky nemožné. Nakonec jsem si nechal vytisknout u jedné reklamní agentury 200 výtisků za zhruba šestnáct tisíc korun. Nešlo o žádnou knihu, spíš o brožurku, která mě ale hodně povzbudila v dalším psaní. Do roka jsem tři čtvrtiny výtisků prodal a v počítači bylo už dost materiálů na knihu druhou. V té době jsem se od píšící kamarádky dověděl o nakladatelství, které mi vydá knihu oficiálně a levně. Navštívil jsem pana nakladatele a za měsíc byla kniha na světě. S ní i oficiální výtisk knihy první.
A jak vznikl nápad? To bylo tak: Zazvonil telefon a na druhém konci se ozval nesmělý hlas, že mu v Infocentru poradili, aby mi zavolal. Má spoustu textů a rád by je vydal. Následovalo první setkání, ze kterého jsem si na prehistorické třiapůlpalcové disketě odnášel wordové soubory s mnoha texty. Ani ne za měsíc jsme společně odváželi vydavateli hotové podklady a za dalších 14 dnů se invalidní důchodce "Jirka" pyšnil svojí první knihou. To bylo začátkem roku 2013. Dnes už má knihy tři. Když jsem se mezi přáteli rozpovídal o jeho příběhu, zjistil jsem, že šikovných autorů, kteří píší takzvaně do šuplíku je mnohem víc. A proto jsem ve spolupráci s nakladatelem rozběhl projekt, díky kterému může mít svoji knihu téměř každý. Já připravím podklady a nakladatel zajistí vše ostatní.

9) Jakou nejzajímavější knihu jste zatím vydal?
Každá kniha, kterou jsem pomohl vydat, byla svým způsobem zajímavá a jedinečná.
Jako básník mám raději poezii. Přesto za nejzajímavější považuji knihu, kterou právě dokončuji. Je to soubor česko-slovenských povídek od slovenské autorky, žijící v Čechách. No a nesmím zapomenout na fanfikci (tvorba inspirovaná jinou tvorbou) od Morell Yeneldar.

10) Co byste chtěl vzkázat začínajícím autorům?
Najděte odvahu a navštivte moje stránky: http://profandu.webnode.cz/ nebo mi napište přímo na můj mail frantisek.tylsar@seznam.cz. Příští kniha může být právě ta vaše.

Fanda :-) Tylšar - Jahodový básník
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Lady≈Claire Lady≈Claire | E-mail | Web | 29. března 2014 v 16:58 | Reagovat

Tak tohle se mi zdá jako hodně dobrý nápad :) Kéž by se mi někdy něco takového povedlo!

2 Morell Morell | Web | 29. března 2014 v 17:32 | Reagovat

Tak tenhle článek je mi hodně povědomý.

3 An An | 29. března 2014 v 19:27 | Reagovat

[2]: Když jsem viděla tvůj komentář, tak jsem nejdřív vůbec netušila, proč by sis myslela, že od tebe kopíruju. Potom jsem objevila tvůj článek a došlo mi to :)

Ujišťuji tě, že jsem od tebe nekopírovala. Fanda mi sám napsal s prosbou o zveřejnění článku o jeho projektu. A mě napadlo, že by bylo poutavější udělat to fromou rozhovoru. Asi máme podobné nápady :D

Samozřejmě, že některé otázky se shodují a já opravdu netušila, že dostanu na chlup stejné odpovědi jako ty.

Takže se omlouvám, chápu tvé pobouření, ale opravdu jsem neměla v úmyslu napsat skoro shodný článek jako ty :)

4 Morell Morell | Web | 2. dubna 2014 v 20:25 | Reagovat

[3]: "Pobouření"? Já se směju! U všech bohů, co máte všichni s tím majetnictvím? Stejně jakmile to vypustíme z hlavy, bude si s tím každý dělat svoje a bude si tak náš výtvor žít svým životem.
A kromě toho, kopírujeme všichni, tak co... (všechny naše originály obvykle vznikají na něčem c už v mysli máme a rozvyneme to tolik, že těžko spojit s tím, co jsme zkopírovali)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama