Alternativní konec

1. srpna 2015 v 12:00 | Elwin Smaragdová |  Témata
Alternativní konec v anketě vyhrál o dva hlasy nad Hrou se slovy. Dlouho jsem přemýšlela nad tím, jakou povídku zvolit. Od počátku ale bylo jasné, že nebude má. Víte, nemyslím si, že byste měli dokončovat zrovna mou povídku, protože by to nebylo fér. Z toho důvodu jsem se rozhodla přeložit jistý středověký text Hanse Rosenplüta. Tento vzdělaný spisovatel žil mezi lety 1400 - 1460, věnoval se básním, popěvkům a veselým historkám, které byly určené především pro chudší lid. Jednalo se vlastně o opak vznešené epiky, kterou všichni znáte. Nečekejte žádného Tristana nebo Iweina.
Doufám, že se vám povídka bude líbit a moc se těším na vaše dokončení, která posílejte zase na klubovýn mail. Na konci měsíce v anketě vybereme to nejlepší dílko a budete moci srovnat své verze s verzí oficiální :)


Když budete potichu, povím vám krátký příběh o šlechtici, jehož žena ho za nos vodit chtěla a paroháče z něj dělat zamýšlela. Ten šlechtic sídlil na majestátném hradě, ale jeho žena přesto strachu neměla, aby tajně na kněze dělala oči. Slíbila mu štít, který ho před vrženými šípy ochrání. Nebyly to ledajaké šípy, způsobovaly výkřiky ach i och. Kněz měl v noci proklouznout zadní bránou hradu po posledním zatroubení na roh a tichounce zaklepat. Její muž už totiž tou dobou bude jistě dlouho spát.

Však manžel past nastražil. Svolal všechny své sluhy, důrazně jim připomenul, aby jenom zůstali potichu a vedl je k zadní bráně, kterou se měl kněz proplížit. Potom jim poručil, aby vykopali hlubokou jámu a vysvětloval: "Viděl jsem vlka potulovat se po okolí, který slídil po slepicích, husách a kachnách. Jeho řemeslo rád bych pohřbil."

Když byla jáma vyhloubená a tence vrstvou proutí zakrytá, přivázali jako návnadu husu.

Nadešel čas posledního zatroubení rohu, aniž by žena měla nejmenší tušení o opatřeních svého muže. Hradní pán se s ní přátelsky bavil a zamířil - jako obvykle touhle dobou - do postele. Ve skutečnosti šel do ložnice se svým nejspolehlivějším sluhou a posadil se s ním do arkýřového okna tak, aby mohl vlčí jámu pozorovat. Přitom zuřivě zašeptal: "Věřím, že ho dopadneme!"

Zatímco stáli ve své pozorovatelně, přišel hladový vlk. Opatrně se kolem jámy plížil. Když uviděl husu, chňapl po ní a propadl skrz tenké proutí. S těžkým žuch spadl do jámy. Když už chtěl sluha vyrazit, zarazil ho hradní pán: "Zůstaň tady, je-li ti život milý! Moje žena nesmí nic postřehnout. Jsem si jist, že dnes budeme mít mnohem větší kořist. Nesmíme se tedy ukvapit a musíme čekat tak dlouho, jak bude třeba."

Konečně se vzduch rozechvěl posledním zatroubením rohu a kněz na cestu ku hradu se vydal, ku roztoužené hradní paní. Šel svou cestou, aniž by jámu spatřil. A tak šlápl na roští a s hlasitým rachotem propadl se do díry. K smrti vyděšený zasténal: "Tady mi někdo něco zlého naplánoval! Ďábel sám mu našeptávat musel, neboť mi polévku řádně přesolil. Kdybych měl nejmenší tušení, co mě tu očekávat bude, nikdo by mě sem nedostal! Na tenhle nápad musel přijít opravdu vydařený kuchtík!"

A znovu chtěl sluha vyrazit, aby knězi v jámě vyčinil a znovu ho hradní pán zadržel. "Ne! Ještě nejsem u konce. Větřím divokou zvěř. Jen počkej, ještě chvilinku posečkej."

Když kněz v daný čas nedorazil, byla hradní paní nejistá, protože to k ní neměl daleko. A protože věřila, že její manžel v posteli spí, zavolala tajně svou služebnou a pošeptala jí...

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anie Anie | Web | 2. srpna 2015 v 11:58 | Reagovat

Omlouvám se, jestli jsem to někde přehlédla, ale chci se zeptat jak dlouhý má být ten konec ?

2 Elwin Smaragdová Elwin Smaragdová | E-mail | Web | 2. srpna 2015 v 13:31 | Reagovat

[1]: Nee, nepřehlédla, nikde jsem to nenapsala :D
To je na tobě :) můžou to být dva odstavce nebo klidně stránka, jenom aby to dávalo smysl, o nic jiného nejde ;)

3 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | Web | 8. srpna 2015 v 16:45 | Reagovat

Velice mi to připomíná příběhy z Dekameronu, tam byla řada takových, kde se manželé snažili navzájem přelstít... :) Protože mám tušení, že ten muž svou ženu zřejmě usvědčí, zkusila jsem napsat "opak", tedy případ, kde mu jeho lest tak úplně nevyjde. Zdůrazňuji slovo zkusila, před povídkami většinou upřednostňuju básně. :D Ale užila jsem si to. :)

4 Elwin Smaragdová Elwin Smaragdová | E-mail | Web | 8. srpna 2015 v 20:13 | Reagovat

[3]: Máš správné tušení, ovšem brutalita Rosenplüta tě nejspíš překvapí :) pokud sis psaní užila, mám radost, to je ta nejlepší zpráva :) a za dílko moc děkuju!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama